Wszyscy za PiS przeciw

Uchwała Rady Miasta Chorzów autorstwa Radnych Ruchu Autonomii Śląska. Treść oświadczenia i uzasadnienia była zmieniana trzykrotnie bo moim celem było aby projekt uzyskał akceptację wszystkich Radnych.Niech mi ktoś wytłumaczy co jest nie tak z uzasadnieniem i oświadczeniem że Radni PiS i tak nie zdecydowali się głosować za .Już poprzednio przeszkadzały im wpisy po śląsku na witaczach. Moje starania widać były niewystarczające dla przedstawicieli lepszego sortu.Przykre to dla mnie ale co zrobić.Poniżej teksty.

Rada Miasta Chorzów dotyczy poparcia dla obywatelskiego projektu zmiany ustawy
o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Oświadczenie
Projekt zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jest projektem obywatelskim, który poparło ponad 140 tys. osób. Przewiduje on dopisanie do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych piątej – śląskiej.
W Chorzowie zebrano ponad 12 000 podpisów poparcia dla wymienionego projektu obywatelskiego.
Ustawa obecnie wymienia dziewięć mniejszości narodowych: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską oraz cztery mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Ustawa wprowadziła także język kaszubski jako język regionalny.
Wejście projektowanej nowelizacji w życie dałoby mowie śląskiej podobne prawa, jakimi obecnie mogą się cieszyć Kaszubi. Nowelizacja zapewniłaby też fundusze m.in. na śląską edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz ochronę miejsc związanych ze śląską kulturą. Wprowadzenie rozwiązań systemowych pomogłoby edukację regionalną przenieść na wyższy profesjonalny poziom, który niestety bez finansowej pomocy Państwa będzie trudny do osiągnięcia.
Mając to na uwadze powyższe Rada Miasta Chorzów pragnie wyrazić poparcie dla obywatelskiego projektu zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, który uznaje prawa mniejszości śląskiej
Krzysztof Szulc

Rada Miasta Chorzów dotyczy poparcia dla obywatelskiego projektu zmiany ustawy
o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Uzasadnienie

Polska ma charakter regionalny. Siła naszego państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów. Pielęgnowanie różnorodności regionalnej nie stanowi w żadnym wypadku zagrożenia dla Rzeczpospolitej Polskiej. Przeciwnie, podkreślenie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli Rzeczpospolitej Polskiej zamieszkujących różne regiony jest fundamentem nowoczesnego – opartego na szacunku i tolerancji – społeczeństwa obywatelskiego. Tylko takie społeczeństwo może być filarem współczesnej Rzeczpospolitej Polskiej.
Badania socjologów Uniwersytetu Śląskiego z 2009 r. pokazały, że 85 proc. uczniów gimnazjów i szkół średnich regionu nie jest w stanie wskazać żadnego wydarzenia z historii Śląska, a ponad 90 proc. żadnej ważnej dla regionu postaci. Powodem tak nikłej wiedzy na temat Górnego Śląska jest brak edukacji regionalnej prowadzonej z należytą starannością i zaangażowaniem. Możliwości pasjonatów regionalistów, którzy na nowo odkrywają Górny Śląsk są niestety ograniczone. Bez zaangażowania Państwa wiedza o regionie, która powinna być wiedzą podstawową będzie wiedzą niszową niejednokrotnie spychaną na margines. Nowelizacja ustawy pozwoliłaby zwiększyć nakłady na prowadzenie tych zajęć mieszkańcy Górnego Śląska mogliby się dowiedzieć w jak wspaniałym i różnorodnym regionie mają szczęście żyć.

Krzysztof Szulc

Posted in Bez kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *