Jako, że od jakiegoś czasu składam Interpelacje poza sesjami i zamieszczam ich opis na stronie oraz FB. Dzisiaj kilka z nich. Skany odpowiedzi, które już otrzymałem zamieszczę w najbliższym czasie.
Interpelacje
1. Sprawa dotyczy niepełnosprawnych mieszkańców Chorzowa, którzy są zmuszeni korzystać z pomocy opiekunek zatrudnianych w firmach pracujących na zlecenie Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej. Pod koniec lutego, na początku marca tego roku podopieczni, niejednokrotnie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymały informacje od swoich opiekunek, że będą musiały same sobie finansować pomoc ze względu na zbyt wysokie koszty jakie ponosi MOPS w związku z zatrudnianiem firm opiekuńczych. Moje pytanie czy jest to prawda? Z prostych wyliczeń wychodzi, że osoby które niejednokrotnie żyją na granicy ubóstwa będą musiały opłacić sobie opiekunkę za stawkę 12,50 na godz. pomnożyć to przez ilość godzin w miesiącu wychodzą nam astronomiczne kwoty.
2. Czy MOPS zmienił kryteria przyznawania dodatku pielęgnacyjnego? Zgłosił się do mnie Pan, którego schorzenie postępujące raczej nie rokuje pozytywnie, co znaczy, że jego stan zdrowia stale się pogarsza .Dotychczas otrzymywał to świadczenie a teraz zostało one wstrzymane. Proszę zatem o udzielenie odpowiedzi czy zmieniły się kryteria przyznawania tego dodatku?
3. W zeszłym roku pytałem o stojaki rowerowe na ulicy Wolności. Kiepsko to wygląda kiedy rowerzyści są zmuszeni zapinać swoje rowery do latarni lub innych stałych elementów. Koszt instalacji kilku takich stojaków nie jest chyba tak duży. Proszę więc jeszcze raz o rozpatrzenie takiej możliwości.
4. Czy istnieje szansa na instalację w jakiejś nieodległej przyszłości uruchomienia na terenie miasta stacji z możliwością doładowania samochodów napędzanych elektrycznością lub hybrydowych?. W śród gości odwiedzających nasze miasto pojawiają się pytania o takie instalacje. Może się okazać, że wkrótce samochody napędzane energią elektryczną nie będą już taką rzadkością jak obecnie. To nie są naprawdę duże koszty a wiem na pewno, że miasta sąsiednie angażują się w sprowadzanie na swój teren takich instalacji.
5. Proszę o przekazanie informacji dotyczących przepisów obowiązujących w temacie wykupu mieszkań komunalnych przez mieszkańców Chorzowa. Konkretnie chodzi o bonifikatę na jaką mogą liczyć i to w jaki sposób są określane warunki dotyczące wyrażenia zgody przez miasto w kwestii możliwości zakupu mieszkania.
6. Jaka jest sytuacja finansowa Chorzowsko Świętochłowickiej spółki wodociągowej? Czy istnieje możliwość obniżenia cen wody, która w naszym mieście jest w porównaniu z sąsiednimi miastami droga.
7. Proszę o uzupełnienie znaków poziomych na jedni w okolicach tzw „ złotego rogu” zbieg ulic Wolności i Hajduckiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Gałeczki i Katowickiej. W drugim przypadku chodzi o pasy rozdzielające tory jazdy przy skręcie w lewo.
8.Proszę o ustalenie legalności uchwały w sprawie wyrażenia opinii w kwestii wejścia miasta Chorzów w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Radni głosowali za powołaniem Metropolii „ Silesia” , to samo dotyczy konsultacji społecznych. Mieszkańcy Chorzowa byli informowani o powołaniu „ Metropolii Silesia” i w tej sprawie oddawali głosy podczas przeprowadzania konsultacji. Ostatecznie nazwa została zmieniona pod naciskiem Prezydenta jednego z miast wchodzących w skład tworzonej Metropolii. Moje pytanie, co w takim układzie z konsultacjami i samą uchwała? Chorzowianie mogą czuć się wprowadzeni w błąd. Decyzję o nazwie, powinni podejmować właśnie mieszkańcy a nie politycy czy urzędnicy.
Krzysztof Szulc